Université Montpellier 2 Sciences et Techniques – F MONTPEL02

Dojazd. Najszybszym sposobem dojazdu jest samolot. Nie ma jednak bezpośrednich połączeń Poznań- Montpellier. Najwięcej możliwości mamy szukając lotów z Warszawy. Jedną z opcji jest połączenie Warszawa- Montpellier z przesiadką zazwyczaj w Paryżu (linie Air France). Ceny lotów mogą być bardzo korzystne jeśli rezerwujemy je z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Inną opcją (raczej tańszą jeśli za długo zwleka się z rezerwacją lotu) jest połączenie Warszawa- Barcelona. Z Barcelony do Montpellier można dojechać pociągiem TGV, autokarem lub Bla Bla Carem.

Autokary firmy np Sindbad oferują nawet bezpośrednie połączenie Poznań- Montpellier. Jest to jednak podróż bardzo długa i mecząca. Ceny biletów są raczej stałe, nierzadko jednak nawet mniej korzystne niż bilety samolotowe. Wszystko zależy od tego czy odpowiednio wcześnie planujemy podróż.

Oczywiście jeśli ktoś ma możliwość najwygodniej dojechać samochodem. Trzeba jednak liczyć się ze jest to podróż na kilka dni. Warto jednak zrobić sobie przystanki i pozwiedzać po drodze inne francuskie miasta.

Po Montpellier najlepiej przemieszczać się tramwajami lub autobusami. Akademiki są usytuowane na tyle blisko, że na uczelnie można dojść pieszo.

Zakwaterowanie. Aplikując na uczelnie mamy możliwość zakwaterowania w rożnych akademikach.  Standard pokoi jest bardzo podobny. Są to pomieszczenia bardzo małe, ale w większości z nich jest własna łazienka. Istnieją też pokoje typu studio z aneksem kuchennym. Przy wyborze akademika warto zwrócić uwagę na odległość od uczelni i od przystanku tramwajowego. Najbliżej Université Montpellier 2 znajduje się akademik Triolet. Polecam także akademik Colombièire. Koszt wynajmu takiego pokoju to około 240 euro, studio ponad 300. Studenci mogą jednak ubiegać się o tzw. CAF- dofinansowanie, dzięki czemu cena ta jest znacznie niższa.

Co studiować? Biotechnologia, biologia A także inne kierunki naukowo- przyrodnicze.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Uczelnia jako kampus uniwersytecki reprezentuje się bardzo przeciętnie. Budynki są bardzo stare, nieodnowione. Szczególnie te, w których mieszczą się sale wykładowe. Co do pomieszczeń laboratoryjnych natomiast nie ma zastrzeżeń, są w bardzo dobrym stanie, aczkolwiek nie jest to wyższy standard niż na naszej uczelni w Poznaniu.

Poziom nauczania jest wysoki. Szczególnie jeśli chodzi konkretnie o Université Montepllier 2 Sciences et Techniques. (w Montpellier w sumie są 3 Uniwersytety).  Uczelnia ta, jest jedną z najlepszych we Francji, zaraz po uczelni paryskiej.

Zajęcia dla studentów zagranicznych odbywają się w normalnych grupach francuskich, także trzeba dobrze znać język francuski.

Do dyspozycji studentów jest biblioteka, gdzie można znaleźć wiele pomocy naukowych. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz dyscyplin sportowych, za dodatkową opłatą. Dla studentów zagranicznych istnieje także możliwość dodatkowego kursu z j. francuskiego, który jest traktowany jako normalny przedmiot kończący się egzaminem.

Na terenie uczelni znajduje się stołówka uniwersytecka, gdzie można zjeść bardzo smaczne i niedrogie obiady (3,20 euro). Korzystanie ze stołówki opłaca się bardziej niż przygotowywanie własnych posiłków.

Do kogo warto zwrócić się w razie potrzeby? Po aplikacji na uczelnie zazwyczaj otrzymuje się namiary na konkretne osoby. Sprawy organizacyjne załatwia się z panią Luce Cardenas- luce.cardenas@univ-montp2.fr .Sprawy merytoryczne jak dobór przedmiotów- Prof. Guilhem Desbrosses-  Guilhem.Desbrosses@univ-montp2.fr

Porad udziela: Olga olgaajank@gmail.com