Universität Leipzig – D LEIPZIG01

Dojazd. Lipsk posiada bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Głównym środkiem transportu są tu tramwaje, którymi można punktualnie dojechać praktycznie w każde miejsce tego miasta. Jeśli chciałby się ktoś wybrać w podmiejskie okolice Lipska, może tam dojechać autobusem, a dalsze podróże, do sąsiednich miast, można odbyć koleją podmiejską. Jest wiele możliwości poruszania się po Lipsku. Najbardziej jednak preferowaną przez studentów jak i stałych mieszkańców, jest możliwość poruszania się rowerem. Lipsk posiada wiele ścieżek rowerowych, którymi szybko i bezpiecznie można dojechać do celu. Jazda rowerem jest tu tak powszechna, że można bez problemu kupić rower na aukcji internetowej bądź „pchlim targu” od osoby, która np. ukończyła już studia i opuszcza to miasto. Taki rower po pobycie można z łatwością odsprzedać. Wiele wydziałów Uniwersytetu w Lipsku znajduje się w centrum miasta, więc pojęcie „problem z dojazdem” praktycznie nie istnieje.

Zakwaterowanie. W kwestii znalezienia mieszkania, Uczelnia bardzo ułatwia zadanie. Jest możliwość ubiegania się o akademik, wystarczy wypełnić formularz internetowy poprawnie i na czas i czekać na odpowiedź. Wszystkie porady, terminy zgłoszeń, dokumenty, odpowiedzi na pytania przesyłane są e-mailowo lub zamieszczane na odpowiednich kontach uczelnianych. Krok po kroku Uczelnia pomaga z uporaniem się z formalnościami.
Istnieje również możliwość mieszkania w WG (mieszkaniu studenckim), ogłoszenia można znaleźć na specjalnych stronach internetowych znalezionych w wyszukiwarce.

Akademiki mają tu dobry standard, można ubiegać się o własny apartament lub o pokój w segmencie z łazienką i kuchnią. Każdy pokój jest jednoosobowy, przeważnie segmenty są dwupokojowe. Tak więc z korytarza wchodzi się do małych, kilkupokojowych mieszkanek. Ceny pokojów w akademiku są różne - zaczynają się od ok. 170 EUR. Pokoje w WG są stosunkowo droższe (od ok. 250 EUR). Uniwersytet w Lipsku posiada wiele akademików, jak i wiele mieszkań studenckich wystawionych jest tu pod wynajem.

Co studiować? Na Uniwersytecie w Lipsku, w ramach programu ERASMUS+, istnieje możliwość studiowania Medycyny Weterynaryjnej. Jest tu osobny kampus tego kierunku. Wszystko znajduje się w jednym miejscu, więc nie ma potrzeby krążenia po mieście w celu dotarcia na kolejne zajęcia. Znajdują się tu bardzo dobrze wyposażone w sprzęt medyczny kliniki, a osoby prowadzące zajęcia z chęcią dzielą się swoją ogromną wiedzą fachową. Istnieją pewne różnice programowe, jednak przy indywidualnym toku nauczania jest możliwość ułożenia zajęć tak, aby je zniwelować.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Wszystkie informacje dotyczące formalności, dokumentów jak i przebiegu studiów zamieszczone są na indywidualnych kontach internetowych każdego studenta, jak i przekazywane są drogą e-mailową. Jeśli dogłębnie przestudiuje się formularze, wiadomości i wnioski, nie powinno być żadnych niejasności.

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? Przede wszystkim pomoc można uzyskać od koordynatora wydziałowego. Istnieje również biuro współpracy z zagranicą – Akademische Auslandsamt, gdzie też można zwrócić się o pomoc. Funkcjonują też tu organizacje studenckie, takie, jak WILMA czy Buddy-Programme, które organizują spotkania studenckie i  wyjazdy integracyjne. Po zgłoszeniu się do Buddy-Programme, można otrzymać swojego "Buddy", studenta studiującego stale w Lipsku, który pomoże z formalnościami lub po prostu oprowadzi po mieście. Wszystkie te organizacje są prowadzone przez Uniwersytet.

Porad udziela: Hanna hwobsz@gmail.com