Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias – P LISBOA52

Lusófona to prywatna uczelnia w Lizbonie, na której studiują nie tylko Portugalczycy ale też bardzo wielu studentów z portugalsko-języcznych państw.  Najwięcej jest tutaj chyba studentów z Brazylii ale też z Capo Verde, Angolii i Timoru.

Dojazd. Po Lizbonie najlepiej poruszać się metrem ponieważ jest najszybciej. Blisko uczelni jest stacja metra na którą dojeżdżają dwie linie. Komunikacja autobusowa też jest całkiem dobra i pod samą uczelnię dojeżdża klika linii autobusowych. Cena miesięcznego biletu nie jest najniższa ale dzięki niemu można poruszać się metrem, autobusami i tramwajami.

Zakwaterowanie. Poszukiwanie mieszkania było dużym wyzwaniem ponieważ przed rozpoczęciem semestru wszyscy szukają zakwaterowania. Najlepiej mieszkać blisko uczelni albo w okolicy starego miasta. Jest klika dzielnic w Lizbonie, w których nie jest bardzo bezpiecznie więc lepiej jest płacić trochę więcej i mieszkać w centrum. Za pojedynczy pokój płaci się od 250 do 350 euro w zależności od standardu mieszkania i odległości od centrum.

Co studiować? Lusófona oferuje kształcenie na wielu różnych kierunkach. Jest to prywatna uczelnia i najwięcej środków kierują na wydział Kina oraz Weterynarię także to są najlepiej rozwinięte wydziały. Studiując weterynarię mam okazję zobaczyć pracę najlepszych portugalskich specjalistów. Kierunki związane z Literaturą oraz Dziennikarstwo także są bardzo dobre. Szukanie przedmiotów na anglojęzycznej stronie uczelni sprawia trudność, tym bardziej, że spis przedmiotów nie jest dokładny. Dlatego konieczne było wprowadzenie zmian w Learning Agreement po zweryfikowaniu faktycznego zakresu danego przedmiotu.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Wybierając studia na Lusófonie trzeba przygotować się na to, że nie ma tutaj angielskiego programu studiów. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku portugalskim. Mimo, iż wszyscy prowadzący doskonale mówią po angielsku, a poziom tego języka wśród studentów jest wyższy niż w Polsce, to żadne zajęcia nie są prowadzone po angielsku. Uczelnia przygotowała kurs językowy dla studentów ale kurs rozpoczął się dopiero pod koniec października.

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? Koordynatorem uczelnianym jest pani Carmen Pereira, do której można zgłaszać się ze wszystkimi problemami i pytaniami związanymi z realizacją Programu Erasmus+. Poza tym jest dwóch studentów, którzy zajmują się organizacją wolnego czasu dla studentów. Na każdym wydziale jest osoba zajmująca się organizacją planu zajęć dla danego kierunku i zwykle jest to ktoś, z kim najlepiej kontaktować się w razie problemów.  Na Lusófonie działa biuro informacji - PUI. Tam można dowiedzieć się wszystkiego o planie zajęć, prowadzących, zmianie sali lub godziny zajęć.

Porad udziela: Anna  ana.siodla@gmail.com  i  Agata agata.klimiuk8@gmail.com