Universidade de Évora – P EVORA01

Évora niewielkim miastem w Portugalii, liczącym ok. 60 tysięcy mieszkańców oraz stolicą Alentejo - jednego z regionów Portugalii. Całe historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największymi zaletami Evory jest jej malowniczość i spokój - jest to bardzo bezpieczne miejsce, nawet późną nocą nie ma się czego obawiać.

Dojazd. Z Poznania raczej nie ma bezpośrednich lotów do Portugalii, najtańszą opcją są loty z Berlina do Lizbony linią EasyJet. Z Lizbony do Evory kursuje bezpośredni pociąg ze stacji Lisboa Oriente. Bilet studencki kosztuje 9,50€. Aby dotrzeć na pociąg z lotniska, należy jechać metrem 4 przystanki (musisz kupić kartę na metro w automacie - viva viagem 0,50 euro i jednorazowy bilet na metro 1,40 euro; bilet 24h kosztuje 6 euro).
Tu możesz sprawdzić rozkład pociągów http://www.cp.pt/passageiros/en/ Inna opcja - autobusem, z lotniska metrem musisz dostać się do stacji Jardim Zoológico, bilet kosztuje 10 euro.

Zdecydowanie polecam pociąg ze względu na bliskość stacji, czas (około 1,5 h) i komfort.

Zakwaterowanie. Najlepiej wynająć mieszkanie lub pokój w historycznym centrum (ceny za pokój jednoosobowy wynoszą zazwyczaj ok.200€ już z wliczonymi opłatami), ponieważ tutaj toczy się całe życie miasta i uczelni. Za pokój z prywatną łazienką trzeba zazwyczaj dopłacić 30-50€. Mieszkania w większości mają dobry standard, ale co ważne - nie ma w nich centralnego ogrzewania! Zimy nie są mroźne, ale warto kupić sobie jakiś przenośny grzejnik elektryczny, nie kosztują dużo. Mieszkając w centrum nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, wszędzie można dojść pieszo w 10 minut. Dzielnice położone dalej wymagają korzystania z autobusów, które niestety jeżdżą dosyć rzadko.

W pierwszych dniach pobytu możesz zatrzymać się w Burgos Hostel (http://www.burgoshostel.com/home), który znajduje się w centrum Évory przy Praça de Giraldo (stary rynek). Polecam zabukować miejsce przez studentów z ESN-u, wtedy otrzymasz zniżkę i za noc możesz zapłacić 10 euro. Właściciele są bardzo sympatyczni i mówią po angielsku J .

Akademik mogą otrzymać tylko osoby, które otrzymują stypendium socjalne. Całkowity koszt akademika to 130 euro.

O pomoc w znalezieniu mieszkania można poprosić buddy’ego albo udać się do biura DMRI (Mobility and International Relations Office – address: Rua Duques de Cadaval, apartado 94).

Co studiować? Uniwersytet jest jednym z większych w kraju i liczy dość sporo studentów. Większość wydziałów, w tym wydział główny, jest położona w ścisłym centrum miasta.  Uniwersytet oferuje wiele kierunków, zarówno ścisłych, ekonomicznych jak i humanistycznych. Ja (Małgorzata) studiowałam architekturę krajobrazu i szczerze mówiąc, poziom nauczania mnie nie zachwycił. Dużym plusem natomiast jest znajomość angielskiego wśród wykładowców. Mimo, że moje zajęcia według planu były wszystkie po portugalsku, to wykładowcy specjalnie dla studentów z Erasmusa tłumaczyli wszystkie zagadnienia po angielsku. Znajomi, którzy studiowali ekonomię byli bardziej niż ja zadowoleni z poziomu kształcenia. Nie polecam natomiast weterynarii - wszystkie zajęcia odbywają się po portugalsku!

Ja (Dorota) studiowałam ekonomię na stopniu magisterskim. Zajęcia odbywały się w języku portugalskim, jednak, ze względu na brak znajomości języka, wszyscy Profesorowie udzielali mi indywidualnych lekcji w języku angielskim.   Jeżeli, będąc na magisterce, wybierzecie przedmioty z licencjatu, zajęcia będą odbywać się po angielsku.

Co warto wiedzieć o uczelni? Jest to uczelnia z wieloma tradycjami. Najbardziej popularne są tzw. rytuały akademickie (praxes), które skierowane są dla studentów pierwszego roku studiów, zwanych Bichos. Każdy student pierwszego roku ma swojego opiekuna i musi wykonywać czynności wymyślone przez niego (np. rozbijanie jajek na głowie, robienie pompek, chodzenie na kolanach w centrum miasta itd.). W Évorze trwa to miesiąc, w innych miastach, jak Coimbra i Lizbona, od tygodnia do dwóch.

Do kogo się zwrócić w razie potrzeby? Zaraz po przyjeździe należy się zgłosić do DMRI - biura współpracy z zagranicą. Organizacja uniwersytetu jest bardzo dobra, uczelnia udziela zagranicznym studentom wszystkich niezbędnych informacji i pomocy, np. w znalezieniu mieszkania. Student dostaje wszystkie informacje i szczegółowe wskazówki jak załatwić wszystkie formalności i niczego ważnego nie pominąć. Warto korzystać z pomocy ESN - każdy Erasmus ma przydzielonego tzw. Buddy'ego, który we wszystkim pomaga. Do tego miejscowa sekcja ESN organizuje wspólne spotkania, imprezy, wycieczki (np. do Algarve i Porto) oraz Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Jest to naprawdę dobra okazja do poznania innych Erasmusów i zintegrowania się z nimi, w szczególności na początku pobytu, kiedy to spotkania organizowane są niemal codziennie.

Porad udzielają: Dorota daisyspir@wp.pl   i  Małgorzata malgorzatahalik5@gmail.com