Swedish University of Agricultural Sciences – S UPPSALA02

SLU, czyli Sveriges lantbruksuniversitet znajduje się w pierwszej setce najlepszych Uniwersytetów Europy. W Szwecji ma on trzy główne oddziały: w Umea, Uppsali oraz Alnarp. Ostatni z nich - Alnarp - mieści się pomiędzy Malmo i Lund - jednymi z dwóch największych miast Szwecji. Jest on zlokalizowany w zacisznym otoczeniu, wśród wszechobecnej zieleni, w pobliżu plaży.

Dojazd. Samolot linii WizzAir z Gdańska do Malmo to przy dobrej dacie bilet w cenie 150 zł z dużym bagażem. Sam przelot z bagażem podręcznym to okazyjnie 50 zł. Podróż trwa około godziny. Prom relacji Świnoujście -Ystad to koszt około 200-300 zł w dwie strony. Podróż promem jest zdecydowanie dłuższa bo 6-8 godzin. W obu przypadkach
warto zadbać o zarezerwowanie biletów przez Internet z wyprzedzeniem.

Zakwaterowanie. Cena za wynajęcie mieszkania to około 1500 zł Bardzo pomocna jest Christina Johansson  (studentrum-alnarp@slu.se ),  która pomoże w znalezieniu miejsca na kampusie lub stancji.

Ten link opisuje pięknie wszystkie możliwe opcje wynajmu w konsultacji z uczelnią:
http://www.slu.se/en/education/coming-to-sweden/planning-your-stay/accommodation/in-alnarp/ Obie opcje są dobre. My nie mieliśmy jednak wyboru - stąd stancja. Osobiście jestem zadowolony.

Co studiować? W kampusie Alnarp (tylko tam mamy podpisana umowę)  leśnictwo w języku angielskim.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? SLU to wysoko rozwinięty ośrodek naukowy - gwarantuje on jakość studiowania na wysokim poziomie. Semestr jest tu podzielony na dwa kursy. Kurs jest prowadzony przez jednego lub kliku głównych nauczycieli. Nauczyciel może lepiej poznać każdego studenta indywidualnie, a i student może skupić się na jednym głównym temacie, podzielonym na podtematy. Każdy student ma dostęp do biblioteki oraz sal informatycznych od 7 do 23, dzięki specjalnej karcie dostępu. W przerwach miedzy zajęciami, można przygotować swój posiłek w kuchniach wyposażonych w mikrofalówki i lodówki. Nie brakuje też rozrywek - "zrzeszenie studentów" (Josefin Willman ik_ask@stud.slu.se) organizuje cykliczne imprezy, na których można się zintegrować z lokalnymi studentami oraz poznać szwedzką kulturę. Popołudnie to czas na sporty, tj. piłka nożna, unihokej, czy lacrosse. Warto zabrać ze sobą rower (promem można to zrobić za darmo), ponieważ są tu bardzo dobrze rozwinięte ścieżki rowerowe. Uczelnia lokuje studentów w Arlov, czyli 10-15 minut jazdy rowerem od Uniwersytetu. Pozostali są na kampusie (wtedy na zajęcia można chodzić "w kapciach"). Komunikacja miejska jest bardzo dobrze zorganizowana (autobusy i pociągi) jednak nie należy do najtańszych. Średnia cena biletu od 9 do 20 zł (za 15-30 minutową podróż).

Szczegółowe informacje o SLU Alnarp dla nowych studentów z zagranicy (po angielsku) są dostępne pod adresem https://student.slu.se/en/student-life/campus-specific-information/alnarp/
Warto dołączyć do grupy na Facebooku : https://www.facebook.com/groups/179811625385844/

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? Najlepiej do pracownika SLU exchangestudies@slu.se lub do Koordynatora Desiree Mattsson Desiree.Mattsson@slu.se

Porad udziela: Daniel danielboczniewicz@wp.pl i Mikołaj miklula@wp.pl