Gent University - B GENT01

Dojazd. Przejazd do Gent z Poznania można odbyć za pośrednictwem autokarów (wielu przewoźników) podróż trwa około 14 godzin lub samolotem. Lot Warszawa-Modlin do Brukseli trwa około 2 godzin, ale w tym wypadku należy jeszcze doliczyć około 2 godzin na przejazd do Gent.

Najbardziej rozpowszechnionym i zarazem najtańszym środkiem transportu w całej Belgii jest rower. Gęsto rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, umożliwia sprawne poruszanie się po mieście. Komunikacja miejska (autobusy, tramwaje) nie kursuje zbyt często, ponadto dużą część czasu traci się na stanie w korkach. Zaraz po wyrobieniu tutejszej legitymacji warto wypożyczyć rower (legitymacja jest niezbędna żeby otrzymać zniżkę). Rezerwacji można dokonać na stronie: http://www.studentenmobiliteit.be/student/en/. Można również odkupić w dobrej cenie używany rower, należy jednak pamiętać o obowiązku posiadania świateł, gdy chce się jeździć po zmroku.

Belgia jest małym krajem, ale posiada gęsto rozbudowaną sieć kolei, która pozwala szybko dotrzeć w niemal każdy jej zakątek. Warto wykupić sobie bilet na 10przejazdów- 10pass, który można wykorzystać na 10 dowolnych połączeń (50 euro za 10 przejazdów). Bez biletu 10pass opłaca się podróżować w weekendy korzystając z biletu weekendowego.

Zakwaterowanie. Akademik jest wygodnym rozwiązaniem, ale miejsca w nim kończą się bardzo szybko. Dla tych, którzy są zdecydowani opłaca się rezerwować go już w momencie wysyłania dokumentów aplikacyjnych (w przypadku nie przyjęcia można anulować rezerwację). Należy mieć na uwadze, że kosztuje on więcej niż wynosi stypendium!

Można znaleźć wiele interesujących ofert prywatnych dotyczących wynajmu mieszkań/pokoi, ale większość z nich dotyczy wynajmu na okres 10-12 miesięcy, tak więc osoby jadące tylko na jeden semestr powinny zarezerwować sobie znacznie więcej czasu na szukanie zakwaterowania, niż osoby przyjeżdżające na rok.

Co studiować? Wydział Bioinżynierii (Faculty of Bioscence Engineering) oferuje kilka programów prowadzonych w całości w języku angielskim (for exchange students) na poziomie studiów magisterskich. Można tu studiować biotechnologię, technologię żywności, rolnictwo, leśnictwo, czy ochronę środowiska. Dla kierunku biotechnologia można znaleźć ciekawe przedmioty, jednak niekoniecznie odpowiadające programowi na UP. Warto też sprawdzić ofertę przedmiotów na zwykłych studiach magisterkich (for degree students), gdyż niektóre przedmioty tam dostępne też są prowadzone w języku angielskim. Wszystkie informacje dotyczące dostępnych kursów można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu w Gent.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Jednym z największych problemów na początku erasmusowego semestru w Gent okazuje się dobranie przedmiotów. Pomimo tego, że uczelnia oferuje programy w języku angielskim, po przyjeździe może się okazać, że zajęcia, nawet z jednego programu, nakładają się i można nie być w stanie zebrać odpowiedniej liczby punktów ECTS z jednego programu. Dlatego warto przygotować sobie jak najwięcej możliwości. Warto też pamiętać, że można dobierać także przedmioty z innych wydziałów (UP ma podpisaną umowę tylko z Wydziałem Bioinżynierii).

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? W Gent bardzo aktywnie działa sekcja ESN. Można się do nich zwrócić o pomoc, organizują również imprezy oraz dużo atrakcyjnych wycieczek i wyjść np. do kina, opery.  http://www.esngent.or

Porad udzielają: Joanna joanna.stachecka@gmail.com, Marta marta.poznan@vp.pl,
Agata agata.jedroszkowiak@gmail.com